Boek over Gemmakapel verschenen
22 december 2024

Boek over Gemmakapel verschenen

In de vorige uitgave van ons Kapellen en Kruisen schreven we over de Gemmakapel en de bijzondere devotie van cabaretier Toon Hermans voor deze Italiaanse heilige. Eind november verscheen een boek over de Gemmakapel en de zusters passionistinnen die hier tientallen jaren hebben gewoond.

Op zaterdag 23 november werd in die kapel tegen de flanken van de Kollenberg in Sittard het boek ‘Passiezusters’ gepresenteerd. Bisschop Ron van den Hout mocht een van de eerste exemplaren in ontvangst nemen. In het boek wordt de geschiedenis van de kapel beschreven en tevens die van de zusters, die zich in 1938 vanuit België in het klooster naast de kapel in Sittard vestigden.

Het allereerste exemplaar van het boek ‘Passiezusters’ was voor zuster Jovita Kaffener. Zij is de allerlaatste zuster van de congregatie van passionistinnen in Nederland. Zij beschreef onder andere hoe het voor haar en haar medezuster was om een aantal jaren geleden het klooster en de Gemmakapel in Sittard vanwege hun gevorderde leeftijd achter te laten. Ze zei erg blij te zijn dat de kapel door vrijwilligers en de zusters van het Kostbaar Bloed in stand wordt gehouden.

Ook was ze erg verheugd dat de geschiedenis van haar congregatie nu in een boek is vastgelegd. Dit gebeurde door een aantal auteurs onder redactie van Kees Schutgens en Chris Dols. Deze laatste lichtte tijdens de presentatie toe welke onderdelen in het boek beschreven worden: de architectuur van het klooster en de kapel, de komst van de zusters, de devotie voor de H. Gemma Galgani, het spreekkamerpastoraat van de zusters en uiteraard de speciale band die Toon Hermans met de Heilige Gemma had. 

De passionistinnen zijn slotzusters, die in de Gemmakapel in Sittard een contemplatief leven leidden. “Het is opmerkelijk dat kloosters sluiten, terwijl er in de samenleving juist steeds meer belangstelling voor religieus leven ontstaat,” constateerde pater Mark Robin Hoogland, de provinciaal overste van de pater passionisten. In zijn toespraak ging hij ook in op de betekenis van contemplatief leven. Hij noemde het belangrijk dat er heilige plekken in de samenleving blijven.

Het 336 pagina’s tellende boek ‘Passiezusters’ is verschenen bij Uitgeverij Verloren in Hilversum en voor €35 in de boekhandel verkrijgbaar. ISBN: 9789464551082

Terug naar nieuwsoverzicht